• Zintegrowany system informatyczny

  Data publikacji: 10 marca 2020

  Zintegrowany system informatyczny
  [Głosów: 1   Average: 5/5]

  Zintegrowany system informatyczny to narzędzie IT, które łączy wiele procesów biznesowych i obszarów firmy jednym interfejsem i bazą danych. W przeszłości firmy posiadały wiele różnych systemów informatycznych służących do zagospodarowania poszczególnych operacji wykonywanych na co dzień.

  Do takich narzędzi należały:

  Program do wystawiania faktur;

   

  System do zarządzania magazynem;

   

  Program do prowadzenia księgowości;

   

  System zarządzający kadrami;

   

  Oprogramowanie do zarządzania projektami;

   

  System CRM;

   

  Archiwum plików i skanów dokumentów (np. dysk współdzielony);

   

  Arkusze kalkulacyjne (Excel) do wykonywania obliczeń i raportów.

   

  Popularność zintegrowanych systemów

  Wymienione wyżej systemy informatyczne to jedynie mały wycinek spośród całego morza narzędzi informatycznych wykorzystywanych codziennie przez przedsiębiorstwa w Polsce. Czasy się jednak zmieniają i zintegrowane systemy informatyczne stają się co raz bardziej popularne nawet pośród mniejszych firm.

  Zapytaj o system dla swojej firmy

  Zintegrowane systemy informatyczne pisane z użyciem najnowszych technologii pozwalają na integrację wszystkich codziennych operacji i procesów w ramach jednego ekosystemu, gdzie nie zawsze jest to jedno oprogramowanie od jednego producenta. Wykorzystywanie modułów integracyjnych i API umożliwia nawiązanie komunikacji przykładowo między systemem ERP, a specjalistycznym programem dla firm spedycyjnych.

  W kontekście zintegrowanych systemów informatycznych mówimy też o systemach ERP, które w ramach jednego programu i bazy danych łączą w sobie funkcje i możliwości przeznaczone dla wszystkich działów firmy.

  Moduły zintegrowanych systemów ERP

  Moduły zintegrowanego systemu ERP różnią się w zależności od konkretnego rozwiązania ERP, w tym przykładzie posłużymy się modułami dostępnymi w jednych z najbardziej popularnych systemów ERP w Polsce – Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL.

  W ramach modułów zintegrowanych systemów ERP – Comarch ERP Optima i Comarch ERP XL znaleźć możemy:

  Moduł Handel – umożliwia wykonywanie wszystkich operacji związanych ze sprzedażą. Wystawiania faktur, proform korekt, paragonów i innych dokumentów sprzedażowych z uwzględnianiem cenników, rabatów i kredytów kupieckich;

   

  Moduł Magazyn – dzięki modułowi zintegrowanego systemu ERP do zarządzania magazynem, użytkowni może przeprowadzać wszystkie operacje związane z codzienną obsługą magazynu – tworzyć dokumenty przyjęcia, wydania i rozchodu czy też wykonywać inwentaryzację;

   

  Moduł Księgowość – moduł do obsługi zarówno księgi handlowej jak i księgi przychodów i rozchodów. Posiada wszystkie funkcje potrzebne funkcje do prowadzenia księgowości zgodnie z aktualna literą prawa;

   

  Moduł Kadry – w tym module zintegrowanego systemu ERP znajdą się wszystkie dane związane z pracownikami, przysługującymi im urlopami, oraz informacje i funkcje potrzebne do wyliczenia wynagrodzenia i dodatków;

   

  Moduł Produkcja – zawiera wszystkie funkcje potrzebne do przyjęcia zlecenia od klienta, a następnie zaplanowania i realizacji procesu produkcyjnego.

   

  Opisane wyżej moduły zintegrowanego systemu ERP pracują na jednej bazie danych, przez co informacja raz w prowadzona do systemu może być wykorzystywana wielokrotnie.

  Integracja systemów informatycznych

  Mówiąc o zintegrowanych systemach informatycznych często przychodzi nam na myśl integracja systemów informatycznych.  Polega ona na tworzeniu interfejsów pomiędzy narzędziami IT, których rolą jest umożliwienie im jedno lub obustronnej komunikacji. Do integracji systemów informatycznych najczęściej wykorzystuje się interfejsy programistyczne API lub w przypadku starszych narzędzi procedury SQL lub obiekty COM.

  Najczęstszym przykładem integracji systemów informatycznych wykonywanej przez specjalistów z Grupy Connecto jest połączenie systemu do elektronicznego obiegu dokumentacji z oprogramowaniem ERP, np. Comarch ERP XL czy Comarch ERP Optima.

  Prezentacja zintegrowanych systemów ERP

  Jeżeli Twoja firma poszukuje kompleksowego rozwiązania do zarządzania procesami w całej firmie, warto umówić się na prezentację zintegrowanych systemów ERP oferowanych przez Grupę Connecto. Uzupełnij formularz kontaktowy i opisz w kilku słowach jakie są najważniejsze aspekty nowego rozwiązania informatycznego, które chcesz wdrożyć w swojej firmie.

  Zapytaj o system dla swojej firmy

  W oparciu o dane z formularza kontaktowego powstanie spersonalizowana prezentacja zintegrowanych systemów ERP. Spotkanie jest całkowicie darmowe i może odbyć się zdalnie za pośrednictwem internetu lub osobiście – w dowolnym oddziale Grupy Connecto lub w siedzibie Twojej firmy.