Budżetowanie
Budżetowanie jest jednym z najważniejszych procesów działania firmy. Odpowiednie metody i narzędzia pozwalają na tworzenie planów budżetowych i zestawianie ich z rzeczywistymi danymi. Informacje te pozwalają na podejmowanie decyzji biznesowych uwarunkowanych aktualną kondycją finansową i cashflow firmy.
Budżetowanie pozwala w najbardziej efektywny sposób wykorzystać zasoby finansowe i usprawnić podejmowanie decyzji związanych z poszczególnymi procesami biznesowymi np. w zakresie zarządzania usługami czy produkcją. Program do budżetowania spełnia również funkcję kontrolną.
Widoczne jest to między innymi przy porównaniu rzeczywistych kosztów z tymi, które zostały zaplanowane przez menedżerów działów. Pozwala to na szybką analizę przyczyn i eliminację nieskutecznych działań. Innym sposobem kontroli kosztów jest porównywanie dokumentów kosztowych z zamówieniami czy umowami w ramach zintegrowanego z budżetowaniem modułu elektronicznego obiegu dokumentów.
Budżetowanie i jego możliwości
Działanie systemu do budżetowania kosztów
Moduł prezentuje wszystkie planowane i rzeczywiste wartości. Mogą to być zarówno przepływy pieniężne jak i rzeczowe – firmy budowlane mogą wykorzystać ten obszar do planowania i realizacji kosztorysu (np. zużycie betonu na budowie).
Planowanie budżetu na przykładzie firmy budowlanej
Budżet najczęściej jest pochodną kosztorysu powstałego na etapie ofertowania. W ramach procesu sprzedażowego, oferta konwertowana jest na teczkę projektową, w której automatycznie powstaje pierwsza wersja budżetu.
Struktura budżetu może być dowolna, a w tym przypadku prezentuje rozbicie etapowe i w podziale na robociznę, materiały i sprzęt. Oprócz typowych kolumn takich jak plan i realizacja kosztów i przychodów, kierownik projektu lub dział controllingu może zdefiniować dowolne inne pole, które wykona dowolny algorytm matematyczny lub pobierze dane z dowolnego źródła (np. plan kont systemu księgowego).
Stały nadzór budżetów
Warto pamiętać, że proces budżetowania nie jest jednorazowy. Uzgodnienie i zatwierdzenie poszczególnych budżetów to tylko jeden z elementów. Kolejnym z nich jest nieprzerwane kontrolowanie finansów i bieżące reagowanie w momencie braku efektów.
Budżetowanie integruje się w pełni z systemem CRM oraz systemem ERP, które opisujemy na blogu Connecto.
Jesteś zainteresowany rozwiązaniem budżetowania? Wypełnij poniższy formularz, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.