• Wykorzystaj budżetowanie w przedsiębiorstwie

  Data publikacji: 4 listopada 2017

  Budżetowanie w przedsiębiorstwie
  [Głosów: 2   Average: 5/5]

  Budżetowanie jest jednym z najważniejszych procesów działania firmy. Odpowiednie metody i narzędzia pozwalają na realizowanie planów wyznaczonych przez zarząd. W wielu przypadkach wystarczy rozwiązanie, które zepnie pomysły i założenia w całość.

  Dlaczego tak ważne jest precyzyjne budżetowanie?

  Budżetowanie pozwala w najbardziej efektywny sposób wykorzystać środki finansowe i usprawnić podejmowanie decyzji związanych z produkcją czy finansami, np. w zakresie zarządzania kosztami czy sprzedażą. Program do budżetowania spełnia również funkcję kontrolną. Widoczne jest to między innymi przy porównaniu rzeczywistych kosztów z tymi, które zostały zaplanowane przez menedżerów działów. Pozwala to na szybką analizę przyczyn i eliminację nieskutecznych działań.

  Pobierz wersję demo systemu do budżetowania

  Działanie systemu do budżetowania kosztów

  Program scala oraz koordynuje wszystkie założenia firmy, dzięki czemu każdy z działów realizuje swoje zadania i pracuje z największą skutecznością. Przedsiębiorstwa wykorzystują te narzędzie, by z jednej strony uwzględniać interesy każdego z menedżerów firmy, a z drugiej, porównywać je z zasobami, jakimi firma dysponuje w ustalonym okresie.

  Planowanie budżetu na przykładzie firmy budowlanej

  Za przygotowanie budżetu odpowiada zespół ludzi, gdzie każdy z przedstawicieli dostarcza odpowiednie dane ze swojego działu, co pozwala na określenie celów i kontrolowanie ich realizacji. Wykorzystując przygotowane dane, sporządzane są budżety operacyjne oraz finansowe budżety cząstkowe, co tworzy budżet zasadniczy. Przykładem jest poniższy screen prezentujący budżet dla projektu budowlanego.

  Budżetowanie w firmie budowlanej

  Struktura budżetu może być dowolna, a w tym przypadku prezentuje rozbicie etapowe i RMS. Oprócz typowych kolumn – takich jak plan i realizacja kosztów i przychodów –  kierownik projektu lub dział controllingu może zdefiniować dowolne inne pole, które wykona dowolny algorytm matematyczny lub pobierze dane z dowolnego źródła (np. plan kont systemu księgowego).

  Budżetowanie w budownictwie

  Na powyższym screenie widać harmonogram zakupów powiązany z budżetem. Mamy na niej plan zakupów związanych z budową w rozbiciu na czas i zabudżetowane środki na dany cel. Warto pamiętać, że proces budżetowania nie jest jednorazowy. Uzgodnienie i zatwierdzenie poszczególnych budżetów to tylko jeden z elementów. Kolejnym z nich jest nieprzerwane kontrolowanie finansów i bieżące reagowanie w momencie braku efektów. Umów się na prezentację systemu pod numerem telefonu 32 263 00 00.

  Pobierz wersję demo systemu do budżetowania

  Budżetowanie integruje się w pełni z systemem CRM oraz systemem ERP, które opisujemy na blogu Connecto.