• JPK dla małych i średnich firm od 2017 roku

  Data publikacji: 17 października 2016

  JPK
  [Głosów: 0   Average: 0/5]

  JPK to temat, który poruszaliśmy na naszym blogu kilka miesięcy temu. W artykule “Jednolity Plik Kontrolny: potrzebne będą zmiany w systemach IT” informowaliśmy o wprowadzeniu pliku do systemów informatycznych oraz tłumaczyliśmy, jakie kary grożą za niedostarczenie pliku fiskusowi.

  JPK w sektorze MŚP

  1 stycznia 2017 roku JPK obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli tak zwany sektor MŚP. Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, za małego przedsiębiorcę uważa się osobę prawną lub fizyczną, która w przeciągu dwóch ostatnich lat: zatrudniała mniej niż 50 osób oraz osiągnęła obrót netto ze sprzedaży towarów lub usług i transakcji pieniężnych, który nie przekroczył równowartości 10 mln euro.

  Ustawa uznaje, że średni przedsiębiorca to podmiot, który przynajmniej w ciągu dwóch lat zatrudniał co najmniej 250 osób oraz osiągnął roczny obrót ze sprzedaży lub usług i transakcji nie przekroczył w złotych równowartości kwoty 50 mln euro. Suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z  lat nie przekroczyła w złotych równowartości 43 mln euro.

  JPK i zmiany w podatkach VAT
  Kliknij w obrazek i zapisz się na bezpłatne szkolenie online

  Małe i średnie firmy a wdrożenie jednolitego pliku kontrolnego

  Przedsiębiorcy działający w sektorze MŚP powinni dowiedzieć się czy ich system jest gotowy na Jednolity Plik Kontrolny, a jeśli nie to, co należy zrobić, by spełniać wszystkie wymagania prawne. Zdarza się, że wystarczy dokupić moduł do oprogramowania, a czasami trzeba zdecydować się na wdrożenie nowego systemu od początku. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej dowiedzieć się, w jakiej sytuacji znajduje się firma.

  Nasi specjaliści są w stanie pomóc, wystarczy, że znają nazwę systemu informatycznego działającego w przedsiębiorstwie. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami pod adresem [email protected] oraz pod numerem telefonu 32 263 00 00.

  Formularz kontaktowy

  Co grozi za brak JPK?

  Na wybór systemu oraz wdrożenie go w przedsiębiorstwie zostały niecałe trzy miesiące. To bardzo mało czasu, co oznacza, że firmy które w dalszym ciągu nie mają nic na oku mogą zostać bez rozwiązania. A to jednocześnie zwiąże się z karami finansowymi. Mowa tutaj o zlekceważeniu obowiązku dostarczenia pliku. Każdy, kto nie złoży jednolitego pliku kontrolnego w terminie naraża się na odpowiedzialność karną na podstawie art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.

  Takie działanie może zostać potraktowane jako:
  przestępstwo skarbowe: grzywna wynosi od 10 do 120 stawek dziennych. Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnej zapłaty za pracę oraz nie może przekraczać jej czterystukrotności
  wykroczenie skarbowe: grzywna od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości pensji minimalnej

  Jednolity Plik Kontrolny będzie obowiązkowy dla mikroprzedsiębiorców od stycznia 2018 roku. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.