• Zmiany dla małych i średnich firm coraz bliżej

  Data publikacji: 9 grudnia 2016

  Jednolity Plik Kontrolny małe i średnie firmy
  [Głosów: 0   Average: 0/5]

  Już za niecały miesiąc jednolity plik kontrolny obejmie małe i średnie firmy, czyli tak zwany sektor MŚP. Można powiedzieć, że o JPK napisaliśmy już wszystko. Teraz zebraliśmy najważniejsze informacje, wzbogacając je o nagranie z webinarium.

  Przez kilka miesięcy starannie przygotowywaliśmy artykuły dotyczące jednolitego pliku kontrolnego i tego, co dzięki niemu albo przez niego ma się zmienić. Braliśmy pod uwagę zarówno zmiany w prawie, jak i zmiany w funkcjonowaniu oprogramowania dla firm. Na początku było głośno o JPK w dużych przedsiębiorstwach, teraz przyszedł czas na wspominany sektor MŚP. Od 2018 będzie on dotyczyć też mikoprzedsiębiorców.

  Jednolity plik kontrolny pobierz video
  Kliknij w obrazek i pobierz video

  Jednolity Plik Kontrolny – najważniejsze informacje

  JPK dla małych i średnich firm – informacje o zmianach dla małych i średnich firm. Tłumaczymy, kto jest uznawany za małego, a kto za średniego przedsiębiorcę. Co zmieni JPK w życiu przedsiębiorców, na co należy zwrócić uwagę i jakie są kary za brak JPK.

  “Zmiany w JPK i podatku VAT” – nagranie z webinarium JPK i VAT. Informacje w formie video. Eksperci wytłumaczyli jak działa jednolity plik kontrolny, czym jest i wspomnieli również o karach związanych nieprzestrzeganiem obowiązku. Poruszono także temat zmian w podatkach VAT, które też wchodzą w życie od 1 stycznia 2017 roku.

  Systemy informatyczne a JPK – dotyczy to nie tylko samych zmian w prawie, ale również zmian systemu informatycznego. Nie każde z rozwiązań dostępnych na rynku będzie obsługiwać plik, więc firmy korzystające z takiego oprogramowania muszą szukać alternatywy. A czasu nie zostało wiele, szczególnie, że wdrożenie zajmuje kilka miesięcy.

  O tym należy pamiętać

  Sprawdź czy system ERP do zarządzania firmą, którego używasz jest gotowy na JPK. Zdarzają się przypadki, w których wystarczy dokupić jeden z modułów, ale są też sytuacje, gdzie koniecznie jest wdrożenie całego systemu, a na to potrzeba czasu (o czym wspominaliśmy wyżej).

  Jeśli korzystasz z innego systemu niż np. Comarch ERP, koniecznie zapytaj producenta lub dostawcy o szkolenie z wysyłania JPK do fiskusa. Sam proces nie jest skomplikowany, ale jeśli wykonuje się to pierwszy raz, wtedy mogą pojawić się drobne problemy. Dlatego zalecamy szkolenie z wysyłania pliku – w naszym przypadku za pomocą webinarium, do którego link podaliśmy na początku artykułu.

  W razie pytań o wdrożenie systemu zgodne z JPK zapraszamy do kontaktu 32 263 00 00 lub mailowo [email protected] Pomogliśmy już setkom firm z całej Polski.